Wróć

Dostawa kolejnego modułu na Morze Północne

05.06.2017

Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację projektu Johan Sverdrup. 3 czerwca statek do przewozu wielkogabarytowych konstrukcji zabrał z EPG ostatni z trzech dużych modułów, jakie firma wykonała na norweskie pole wydobywcze. 

Moduł będzie częścią platformy mieszkalnej, która powstaje na Morzu Północnym. Konstrukcja waży około 1000 ton, a jej wymiary wynoszą 55 x 40 m. Gigantyczna konstrukcja została umieszczona na pokładzie statku MERI przy wykorzystaniu metody nasuwania. Łącznie z dwoma modułami, które Energomontaż-Północ Gdynia dostarczył już klientowi w I kwartale tego roku, wszystkie elementy przeznaczone na ten projekt ważą prawie 3000 ton. Moduły zostały wykonane na zlecenie konsorcjum K2JV joint venture Kvaerner Stord i Kellog Brown & Root).

Johan Sverdrup to największy projekt, jaki realizowaliśmy w ostatnich miesiącach – mówi Bartłomiej Kwiatek, kierownik projektu. Udział w tak dużych projektach to dla EPG duży prestiż, a także możliwość współpracy z największymi graczami tej branży – dodaje Pan Bartłomiej Kwiatek.

Pole Johan Sverdrup położone jest na Morzu Północnym, w odległości około 140 km na zachód od Stavanger. Należy do 5 największych pól, jakie kiedykolwiek zostały odkryte na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wstępne szacunki zakładają, że możliwości produkcyjne pola wynoszą około 550-650 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowi około 40% łącznego wydobycia w tym rejonie.

Energomontaż-Północ Gdynia od lat wykonuje różnego rodzaju konstrukcje platform – zarówno mieszkalnych, jak i produkcyjnych – przeznaczonych na morskie pola wydobywcze. Wśród podobnych realizacji firmy można wymienić m.in. moduł mieszkalny na platformę Maersk Guardian, dostarczony do zamawiającego w sierpniu ubiegłego roku. 

Wróć

Kontakt

Biuro w Warszawie:

ul. Nowy Świat 6/12
00-400 Warszawa
Tel. +48 22 583 84 92
Fax +48 22 583 87 05

biuro@mstfi.pl

Kontakt dla mediów

e-mail: press@mstfi.pl
Tel. +48 22 583 87 04

  • Mars - Pinterest
  • Mars - Youtube
  • Mars - Google+
  • Mars - Instagram