Wróć

Jackety z ST3 Offshore w drodze do klienta

20.02.2018

ST3 Offshore z sukcesem finalizuje kontrakt na budowę fundamentów kratownicowych dla Orsted (ex Dong Energy). W szczecińskiej fabryce rozpoczęła się operacja pierwszego załadunku gotowych fundamentów kratownicowych. Operacja przebiega pomyślnie – na specjalnej barce zostały posadowione dwa z trzech jacketów. Jeśli pogoda pozwoli, wszystkie trzy konstrukcje powinny być gotowe do transportu pod koniec tygodnia. 

Fundamenty kratownicowe (ang. jacket) są produkowane w ramach drugiego kontraktu realizowanego przez ST3 Offshore dla duńskiego koncernu energetycznego. Projekt zakłada budowę 20 konstrukcji wraz z montażem osprzętu – m.in. wyposażenia w elementy elektryki. Wyprodukowane w Szczecinie jackety montowane będą na morskiej farmie Borkum Riffgrund 2 na Morzu Północnym.

Operacja załadunku jest przedsięwzięciem trudnym zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym - mówi Adam Kowalski, wiceprezes zarządu ST3 Offshore sp. o.o. – Przy pracach załadunkowych wykorzystywana jest nasza 120-metrowa suwnica i to, co jest jej zaletą – wysokość – wymaga od nas jednocześnie niezwykłej odpowiedzialności i przestrzegania warunków bezpieczeństwa w pracach na wysokościach, często zależnych od pogody. Przy dużych wiatrach, mgle i słabej widoczności prace na wysokościach nie mogą być prowadzone.

Prace załadunkowe rozpoczęły się 14 lutego. Zakończenie ich w połowie tygodnia będzie bardzo dobrym wynikiem, tym bardziej, że jest to pierwszy załadunek takich konstrukcji. Posadowienie każdej z nich powinno zająć ok. dwóch dni.

W październiku 2017 r. Fundusz MARS przejął większościowy pakiet udziałów spółki, uzyskując tym samym pełną kontrolę operacyjną. Dzięki temu w szczecińskiej fabryce możliwe było rozpoczęcie procesu restrukturyzacji i wycofanie wniosku o upadłość, złożonego przez poprzedni zarząd. Dzięki zaangażowaniu menedżerów powołanych przez Fundusz MARS, sytuacja fabryki została ustabilizowana i szczeciński zakład ma dobre perspektywy na dalszy rozwój w przyszłości.

Przedmiotem działalności fabryki ST3 Offshore jest produkcja fundamentów, platform pośrednich i innych konstrukcji stalowych, przeznaczonych na morskie farmy wiatrowe. Spółka dysponuje wybudowaną w 2015 r. fabryką wyposażoną w specjalistyczny sprzęt do produkcji oraz najwyższą w Europie suwnicę o wysokości 120 m wykorzystywaną do załadunku gotowych elementów na barki. Dzięki doskonałej lokalizacji fabryki na wyspie, na Odrze, możliwy jest bezpośredni załadunek produkowanych konstrukcji na barki oraz łatwy dostęp do Bałtyku i Morza Północnego. 

Wróć

Kontakt

Biuro w Warszawie:

ul. Nowy Świat 6/12
00-400 Warszawa
Tel. +48 22 583 84 92
Fax +48 22 583 87 05

biuro@mstfi.pl

Kontakt dla mediów

e-mail: press@mstfi.pl
Tel. +48 22 583 87 04

  • Mars - Pinterest
  • Mars - Youtube
  • Mars - Google+
  • Mars - Instagram