Wróć

W fabryce Bilfinger Mars Offshore zawisła wiecha

16.12.2014

W poniedziałek 15 grudnia uroczyście zawieszono wiechę na budowie hali produkcyjnej Bilfinger Mars Offshore. W ten sposób zakończono kolejny etap inwestycji – gotowa jest już stalowa konstrukcja hali głównej.

Budowa fabryki fundamentów do morskich wież wiatrowych Bilfinger Mars Offshore to jedna z największych inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Jej wartość szacowana jest na pół miliarda złotych, z czego ponad 90 mln zł to dofinansowanie z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Hala główna ma 240 m długości i 90 m szerokości. Jej wysokość jest porównywalna do 14-piętrowego wieżowca. Już teraz prowadzone są zakupy specjalistycznego sprzętu – w tym roku wewnątrz hali pojawią się suwnice. Jednym z najważniejszych urządzeń w fabryce będzie bramownica, czyli specjalny dźwig służący do podnoszenia i obracania elementów fundamentów. Dźwig będzie miał 130 m wysokości i będzie w stanie udźwignąć ciężar nawet 1 400 ton. Bramownica stanie się jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Szczecina – będzie o 20 m wyższy od katedry św. Jakuba oraz o 40 m wyższy niż PAZIM (biurowiec PŻM).

Produkcja fundamentów ruszy w połowie przyszłego roku. W zakładzie będą produkowane fundamenty kratownicowe i jednopalowe do morskich elektrowni wiatrowych oraz platformy pośrednie. Zakład został zaprojektowany pod kątem produkcji seryjnej – będzie to pierwsza w Europie fabryka, w której wielkogabarytowe konstrukcje będą budowane w systemie ciągłym. Szacuje się, ze zdolność produkcyjna zakładu wyniesie około 120 tys. ton stali rocznie.

Zatrudnienie w fabryce znajdzie blisko pół tysiąca osób , przede wszystkim spawacze, ślusarze, monterzy konstrukcji stalowych oraz operatorzy. Spółka planuje uruchomić własny ośrodek wdrażający programy badawczo-rozwojowe. W tym obszarze BMO podpisał już umowy o współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.

Akcjonariuszami spółki Bilfinger Mars Offshore są Bilfinger Marine & Offshore Systems  (62,5%) oraz Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS  (37,5%). 

Wróć

Kontakt

Biuro w Warszawie:

ul. Nowy Świat 6/12
00-400 Warszawa
Tel. +48 22 583 84 92
Fax +48 22 583 87 05

biuro@mstfi.pl

Kontakt dla mediów

e-mail: press@mstfi.pl
Tel. +48 22 583 87 04

  • Mars - Pinterest
  • Mars - Youtube
  • Mars - Google+
  • Mars - Instagram