Wróć

MSR Gryfia zamontuje skruber na samochodowcu

24.11.2014

Morska Stocznia Remontowa Gryfia wygrała kontrakt na montaż urządzeń do odsiarczania spalin, popularnie nazywanych scrubberami lub płuczkami, na samochodowcu Elbe Highway.  

Klientem MSR Gryfii jest “K” Line European Sea Highway Servicess GMBH (KESS) – jeden z czołowych europejskich armatorów promowych operujących na krótkich trasach. Jednostka, na której zostanie zamontowane urządzenie do odsiarczania należy do nowej generacji samochodowców dla żeglugi morskiej bliskiego zasięgu. Statek został zbudowany w 2005 r., posiada klasę lodową 1A, umożliwiającą żeglugę na Bałtyku również w czasie zimy.  Prom ma 148 m długości i 25 m szerokości.

Dla zachodniopomorskiej stoczni jest to pierwszy kontrakt na montaż tego rodzaju urządzeń. Jego realizacja pozwoli zdobyć doświadczenie w nowym obszarze, co z kolei może przełożyć się na kolejne zlecenia. To bardzo ważny kontrakt dla stoczni również z tego względu, że do floty zamawiającego należą jeszcze trzy bliźniacze jednostki, które w najbliższym czasie również będą wymagały zainstalowania scrubberów. Liczymy na to, że w tym przypadku negocjacje również zakończą się sukcesem – mówi Lesław Hnat, prezes Zarządu MSR Gryfia.

Kontrakt jest kontynuacją współpracy MSR Gryfii z armatorem. W sierpniu tego roku w Szczecinie przeprowadzone zostały remonty klasowe trzech samochodowców: Schelde Highway, Isar Highway i Ems Highway.

Instalacja scrubberów na jednostkach tego armatora wynika z wprowadzenia nowych norm dotyczących emisji siarki, które zaczną obowiązywać od stycznia 2015 r. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej i Międzynarodowej Organizacji Morskiej, armatorzy operujący w rejonie Morza Bałtyckiego, Północnego i Kanału La Manche zobowiązani są do tego, by obniżyć zawartość siarki w paliwach z 1% do 0,1%. Montaż scrubberów ro rozwiązanie bardzo dobrze znane i popularne wśród armatorów. Urządzenia te montowane na przewodach kominowych statków wypłukują siarkę ze spalin, co pozwala armatorom stosować tańsze paliwo. 

Wróć

Kontakt

Biuro w Warszawie:

ul. Nowy Świat 6/12
00-400 Warszawa
Tel. +48 22 583 84 92
Fax +48 22 583 87 05

biuro@mstfi.pl

Kontakt dla mediów

e-mail: press@mstfi.pl
Tel. +48 22 583 87 04

  • Mars - Pinterest
  • Mars - Youtube
  • Mars - Google+
  • Mars - Instagram